Czy opłaca się używać żarówki energooszczędne zamiast tradycyjnych?

Żarówki energooszczędne

Żarówki energooszczędne są coraz częściej kupowane przez Polaków ze względu na to, że w porównaniu z tradycyjnymi, zużywają o wiele mniej energii (o jakieś 75-80%). Jest więc to niekwestionowana oszczędność dla naszych portfeli. Dodatkowo są przyjazne dla otaczającej nas przyrody, a tradycyjne żarówki powoli zostają wycofywane z obiegu. Pamiętać jednak należy, że żarówki energooszczędne zawierają rtęć - niebezpieczną substancję, dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmieci. Za takie przewinienie może zostać nałożona kara w kwocie 5000 zł.

Świetlówki kompaktowe niosą ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze są ekologiczne i oszczędzają zużycie energii. Zużywają o wiele mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, tak że już nawet świetlówka o mocy 20W może z powodzeniem zastąpić zwykłą żarówkę o mocy 100W. Jeszcze więcej korzyści niosą żarówki LED, które zaleca się stosować w przypadku, gdy nie zależy nam na zbyt jasnym, ostrym oświetleniu.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo, wynikające z używania świetlówek kompaktowych, dla naszych oczu i dla zdrowia. Dodatkowo emisja ciepła w ich przypadku jest niewielka, gdyż nagrzewają się dużo mniej niż tradycyjne żarówki, których temperatura może sięgać 2200°C.
Żarówki energooszczędne są bardzo trwałe. Potrafią świecić do 10 razy dłużej niż zwykłe. Możemy zatem wywnioskować, że jedna taka świetlówka starcza na 5-12 lat. Warto kupować świetlówki znanych i dobrych marek, ponieważ mimo że są droższe, to mają o wiele lepsze działanie.
Dodatkowo żarówki energooszczędne w 90% nadają się do recyklingu.