Tanie ogrzewanie domu, czyli pompy ciepła

Pompy ciepła - zastosowanie i informacje techniczne

Pompy ciepła są wykorzystywane do ogrzewania domu niskim kosztem. Umożliwiają one zastosowanie odnawialnych źródeł energii takich jak energia geotermalna, wody, czy powietrza. Te zasoby same nie mogą być wykorzystane bezpośrednio, ale dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie z nich energii cieplnej, która pozwala na ogrzewanie w ekonomiczny sposób. Co zaskakujące, schemat ich działania jest taki sam, jak w przypadku lodówki. Działanie to jest oparte na transporcie ciepła z miejsca o niższej temperaturze, do miejsca o wyższej temperaturze. Polega ono też na kondensacji energii cieplnej, aby potem oddać otoczeniu ciepło. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu przepływowi ciepła i może zaistnieć dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej, w przypadku pomp sprężarkowych lub energii cieplnej w pompach absorpcyjnych.
Pompy ciepła stosuje się w gospodarstwach domowych, przetwórstwie spożywczym, w celu klimatyzacji pomieszczeń, ogrzewania pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia oraz w chłodnictwie.

Do uruchomienia pompy niezbędny jest dostęp prądu. Eliminuje to potrzebę podłączania instalacji gazowej, dzięki czemu inwestycja ta staje się ekologiczna i oszczędna. Należy pamiętać, że pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego budynku. Może się okazać, że bardziej korzystnie będzie zakupić kilka pomp o małej mocy, niż jedną potężną. Wielu producentów produkuje pompy o nowoczesnym i designerskim wyglądzie, dzięki czemu nie trzeba ich chować w piwnicach, czy kotłowniach, a często stają się ozdobą pomieszczeń domowych.