Jak właściwie sporządzić plan oszczędnościowy energii?

Plan oszczędnościowy dla gospodarstwa domowego

Każdy dom ma swój potencjał w kwestii oszczędzania ciepła i energii. Już dzięki małym posunięciom i pewnym usprawnieniom można zmniejszyć zużycie energii oraz opłaty za rachunki. Zachęcamy, aby skupić się bardziej na oszczędności energii i chociażby rozpisać swój własny plan oszczędnościowy!
Najlepiej zacząć od opisania naszego stanu wyjściowego, czyli jak dużo energii zużywamy na tą chwilę i jakie wydatki ponoszone przez nas co miesiąc są z tym związane. Trzeba mieć jakiś punkt zaczepienia, aby móc porównać efekty naszych działań z kolejnym miesiącem, kiedy to już rachunki powinny być niższe. Tak więc dokonujemy przeliczenia, ile miesięcznie średnio wydajemy na gaz itd. Potem tą średnią będziemy mogli odnieść do stanu z miesiąca, w którym już wprowadziliśmy nasz plan.

Następnie wypisujemy listę przedsięwzięć, których chcemy się podjąć. Można tutaj zawrzeć chociażby wymianę wszystkich żarówek w domu na energooszczędne, zakup zmywarki, która oszczędza wodę, czy częstsze kąpiele pod prysznicem, niż w wannie. Możemy także wypisać działania cięższego kalibru, takie jak chociażby zakup turbiny wiatrowej, czy inne. Wedle potrzeb.
Po upływie miesiąca możemy już porównać rachunki i wypisać efekty naszej pracy. Możliwe, że nie będą one jeszcze bardzo znaczące, ale z biegiem czasu zauważymy większe różnice. W ostatnim punkcie zawieramy działania, które udało nam się zrealizować, bo przecież niekoniecznie musimy wprowadzić wszystkie od razu. Oczywiście zachęcamy do wprowadzania kolejnych, gdyż odbędzie się to z korzyścią dla waszych portfeli i środowiska!