Cięcia energetyczne, czyli jak oszczędzać energię

Sposoby na oszczędzanie energii

Badania TNS OBOP wskazują na to, iż ponad połowa Polaków deklaruje gotowość płacenia wyższych rachunków za energię, pod warunkiem, iż będzie ona pochodzić ze źródeł odnawialnych. Warto jednak poświecić większą uwagę tej kwestii i sprawdzić, w jaki sposób możemy obniżyć koszty zużycia energii korzystając z ekologicznych rozwiązań. O ile rynek odnawialnych źródeł energii w całej Europie kwitnie, to niestety w Polsce rozwija się bardzo mozolnie. Przede wszystkim chodzi tutaj o przekonanie społeczeństwa, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań przyjaznych dla środowiska wiąże się w kosztami poważnie obciążającymi budżet domowy. Nadal istnieje bardzo niewielka świadomość społeczna w kwestii oszczędzania energii. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że po kilku latach taka inwestycja się zwraca i pozwala na stałe obniżyć rachunki za zużycie energii oraz że mogą oni uzyskać możliwość pomocy ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego, który spłaci część kredytu zaciągniętego właśnie w celu dokonania termomodernizacji.

Pierwszym i chyba najbardziej znanym źródłem energii odnawialnej są kolektory słoneczne, które przy pomocy energii słonecznej, gazem ziemnym lub gazem płynnym pozwalają zaoszczędzić nawet do 60 % kosztów tradycyjnych nośników energii przeznaczonych do ogrzewania wody.
Kolejną metodą uniezależnienia się lub ograniczenia zużycia nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel, jest termoizolacja budynku, dzięki której zapotrzebowanie na ciepło naszego domu, możemy zmniejszyć o 20%. Należy również zadbać o uszczelnienie okien, podłóg, czy drzwi.
Dodatkowo można zamienić wentylację grawitacyjną, która powoduje uciekanie ciepłego powietrza z pomieszczania i wpływanie zimnego, na wentylację mechaniczną, dzięki której zmniejszymy zapotrzebowanie na ogrzewanie naszego domu o 25% w skali roku.