Alternatywne źródła energii - wiatr

Energetyka wiatrowa

Energetyka wiatrowa ma swoich zwolenników i przeciwników. Od lat budzi kontrowersje, a zdania co do jej przyjaznego dla środowiska wykorzystania są bardzo różne. Niewątpliwe jest, że jest to ekologiczne pozyskiwanie energii, ale wielu ekologów sprzeciwia się instalacji wiatrowych ze względu na zagrożenie, które stwarzają dla ptaków. Wykorzystywanie energii pochodzącej z wiatru najczęściej kojarzy się z wielkimi instalacjami, umieszczanymi na wielkich, pustych polach. Od jakiegoś czasu jednak funkcjonują małe turbiny wiatrowe o niewielkiej mocy, które wykorzystywane są do potrzeb indywidualnych jako instalacje przydomowe.

Taki wiatrak przydomowy produkuje około 10-20 kWh energii elektrycznej przy mocy 10 kW, co w teorii może wystarczyć na zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczna i cieplną w ciągu roku w zupełności.
Należy pamiętać o tym, że każda instalacja dostarczająca energii z odnawialnych źródeł przyłączona do sieci wymaga uzyskania, w zgodzie z Prawem Energetycznym, koncesji Urzędu Regulacji Energetyki.

Najbardziej korzystnymi lokalizacjami w Polsce do umieszczania, czy to wielkich elektrowni wiatrowych, czy to wiatraków dla indywidualnych potrzeb danego domu, są północne wybrzeża kraju nad Bałtykiem. Również centrum Polski jest odpowiednim miejscem do pozyskiwania energii wiatrowe. Zdecydowanie najmniej przychylna jest strefa Kotliny Kłodzkiej i Jeleniogórskiej, ale także południowa kraju, w tym góry. Dzieje się tak ze względu na niewystarczające warunki wietrzne tych terenów. Tak więc zanim zdecydujecie się na instalację turbin wiatrowych, zlećcie specjalistom profesjonalną analizę terenu, aby dowiedzieć się, czy jest to opłacalne w waszym domu.