Czym są elektrownie wodne i jakie typy wyróżniamy?

Informacje o elektrowniach wodnych

W elektrowniach wodnych dochodzi do zamiany energii potencjalnej wody na energię elektryczną. Tego typu wykorzystanie odnawialnych zasobów energetycznych jest najbardziej popularne. Elektrownie wodne to dosyć niedrogie źródło energii i mogą one zmieniać szybko generowaną moc w zależności od potrzeby.
Budowanie takich elektrowni ma jednak swoje wady. Po pierwsze jest zbyt mało miejsc, w których można je stawiać, a na dodatek budowanie zapór dla elektrowni wodnych skutkuje zahamowaniem naturalnego biegu rzeki oraz tworzenie zbiorników retencyjnych, które zmieniają środowisko w drastyczny sposób.

Istnieje kilka rodzajów elektrowni wodnych. Można wyróżnić:

  • elektrownie przepływowe,
  • elektrownie szczytowo-pompowe,
  • pływowe,
  • małe elektrownie wodne.

Elektrownie wodne są najbardziej powszechnym źródłem energii odnawialnej i mają swoje instalacje w 150 krajach świata. Zwykle nie pracują one z maksymalną mocą w ciągu całego roku. Najbardziej wydajnymi krajami w kwestii wytwarzania energii pochodzącej z wody są Chiny, Kanada, Brazylia, czy Stany Zjednoczone. Również w Chinach, kraju wiodącym prym w produkcji energii odnawialnej z tego źródła, znajduje się największa na świecie elektrownia wodna- Zapora Trzech Przełomów. Z pewnością ma to wiele wspólnego z wielką ilością rzek o szybkim nurcie, które przepływają przez Chiny.
Również w Polsce znajduje się sporo tego typu przedsiębiorstw, które dostarczają energię elektryczną niskim kosztem dla zdrowia środowiska. Trzeba jednak przyznać, że nigdy nie uda nam się osiągnąć podobną wydajność do liderów w tej dziedzinie, jako że istnieje za mało lokalizacje, mogących zostać przeznaczonymi pod budowę elektrowni wodnych.